Přeposlat Mercedes Benz GL 320 CDi

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Mercedes Benz GL 320 CDi

15.05.2007 | Radek Hricenko | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Automobilka Mercedes je známa především svým precizním a hlavně velice kvalitním zpracováním svých vozů. Loni v lednu představil Mercedes třídu GL. Předpokládalo se, že se jedná o očekávaného nástupce ryzího terénního modelu třídy G.

Automobilka Mercedes je známa především svým precizním a hlavně velice kvalitním zpracováním svých vozů. Loni v lednu představil Mercedes třídu GL. Předpokládalo se, že se jedná o očekávaného nástupce ryzího terénního modelu třídy G. Po vyzkoušení a bližším prostudování vlastností typu GL 320 CDi je ale zřejmé, že tohle auto má ve výrobním programu Mercedesu svébytné postavení. Zařazení tohoto typu nelze přesněji specifikovat, neboť zapadá mezi menší třídu ML a offroad G. Nutno ale dodat, že k prvně uvedenému má přece jen blíže zejména díky podobné technice. Pro upřesnění dodejme, že Mercedes třídy GL je jiný než například kompaktní emko. Abychom Vám ho co nejvěrohodněji představily a co nejlépe přiblížily, bude nejlepší, když Vás pozveme do interiéru. Začneme celkovou prohlídkou.

Mercedes Benz GL 320 CDi

Interiér:

Vnitřní prostor třídy GL nabízí standardně sedm míst ve třech řadách. To však platí pouze v případě, že se jedná o verzi homologovanou jako osobní vůz. V případě homologace M1, tedy jako lehký užitkový vůz s možností odpočtu DPH zůstávají sedadla třetí řady zablokována a automobil je pouze pětimístný. Právě touto změnou, ale hlavně svými užitnými vlastnostmi se povážlivě přibližuje k úvodu zmíněné menší třídě M. Zaměřme se však na více užívanou a ekonomicky propagovanější osobní verzi, tedy sedmimístnou. Variabilita a doslova obludně velký vnitřní prostor je vskutku úchvatná. Specifickou vlastností třídy GL je v dané kategorii fakt, že i třetí řada sedadel nabízí dostatek prostoru i pro vzrostlejší jedince a ne pouze nouzové místo zejména pro děti, jak je tomu u všech konkurentů. Tento fakt je kromě jiného dán také velkým rozvodem náprav přesahujícím tří metrovou hranici. Přístup na sedadla třetí řady je samozřejmě možný až po odklopení tohoto sedadla. Zajímavostí je elektrické ovládání sklápění třetí řady sedadel. Stačí jeden stisk a jedna nebo obě poloviny sedadla se zcela samočinně sklopí do podlahových prostor pro zavazadla. Možná si říkáte, že se jedná o zbytečnou rozmařilost, avšak vzhledem k velikosti vozu je tato rozmařilost velmi praktická. Pro úplnost dodejme, že elektricky se ovládá také pátá výklopná stěna, která slouží k zpřístupnění zavazadlového prostoru. Sedadla druhé řady jsou asymetricky dělena v poměru dvě ku třem a po vyklopení sedáků se dají sklopit také jejich opěradla. Po této operaci vznikne v zádi vozu prostor o objemu 2300 litrů se zcela rovnou podlahou. Ještě doplňme, že v pětimístném uspořádání má zavazadlový prostor objem 620 litrů a při obsazení plným počtem osob stále nadstandardních 300 litrů.

Mercedes Benz GL 320 CDi

Vnitřní uspořádání interiéru vozidla se příliš neliší od Mercedesu třídy M. Přístrojová deska působí robustním a zároveň kvalitním dojmem. Příjemná a praktická jsou rovněž madla umístěná po stranách. Přístroje jako takové jsou velmi přehledné. Na středovém panelu je sice poměrně dost tlačítek, avšak pro snadnější orientaci jsou výrazně rozčleněna do samostatných funkčních celků. Takže s jejich obsluhou není sebemenší potíž. Příjemně potěší také dostatečné množství odkládacích prostorů a to nejen na předním sedadle, ale také ve zbylých dvou řadách.

Mercedes Benz GL 320 CDi

Exteriér:

Spojení samonosné karoserie a nezávislé zavěšení všech kol je zárukou velmi jistých jízdních vlastností na silnicích s kvalitním povrchem. Svou bohatou terénní výbavou ale zajišťuje značné schopnosti i v náročném terénu. O jakou výbavu se vlastně jedná? Základem je samozřejmě start-cool všech kol s možností manuálního nebo samočinného uzavření mezinápravového a zadního diferenciálu. Nad trakcí stále bdí protiprokluzový systém. Další zvýšení terénní průchodnosti má na starosti elektronicky řiditelná funkce. Za pozornost jistě stojí také aktivní vstupové odpružení dovolující měnit světlou výšku vozu ve třech stupních. Maximem je přitom světlost 30 cm. V tomto režimu jsou vzduchové jednotky plně nafouknuté, odpružení v terénu je však příliš tvrdé. Auto proto přes terénní nerovnosti spíše přejíždí než by je pohlcovalo. To je ale velmi extrémní situace. V běžném terénu při komfortním nastavení a běžné světlé výšce tato nepříjemnost zcela odpadá.

Mercedes Benz GL 320 CDi

Pro uživatele, kteří nepřijdou příliš často do kontaktu s náročnými terénními podmínkami jistě vyvstává otázka, jak se vlastně Mercedes GL 320 CDi s výkonným třílitrovým turbodieselem, výkonem 224 koní a točivým momentem 510 Nm chová na běžných silnicích. Třída GL působí při jízdě velmi klidně a kultivovaně. Zřejmé je především komfortní zaměření. Pohodlí si proto při cestování s tímto vozem užijete dost a dost. Při dálkových cestách a zejména při jízdě přímým směrem potěší vynikající směrová stabilita, stejně tak jako nízká úroveň hluku pronikajícího do interiéru. Na rovinu si řekněme, že tento vůz nebyl stvořen pro náročné, rychlou jízdu vyznávající jedince. Vzhledem k pohotovostní hmotnosti 2,5 t nelze očekávat přílišnou horlivost při jízdě v zatáčkách. Mercedes GL proto potěší především pocitem jistoty a rodinné pohody. Motor jako takový působí například ve vozové třídě E a C velmi dynamickým dojmem. Je ale znát, že ve spojení se sedmistupňovou samočinnou převodovkou má s velkým a těžkým gé celkem poměrně dost práce. Jeho dynamiku lze proto označit za průměrnou. Předností použité pohonné jednotky je především nízká spotřeba paliva. Běžně se dá s tímto velikánem jezdit za přibližně dvanáct litrů na sto kilometrů.

Mercedes Benz GL 320 CDi

Samotná jízda a pobyt za volantem Mercedesu třídy GL je velmi příjemnou záležitostí. Nejen že sedíte vysoko nad silnicí navíc ve skvěle tvarovaných sedadlech, ale také sevření příjemně měkkého volantu navozuje pocit luxusu. Mercedes Bens třídy GL dokázal, že je vyspělým luxusním terénním vozem, který v kombinaci svých vlastností de facto nemá přímého konkurenta. Je totiž nejen plně sedmimístný a na silnici bezpečný, ale dokáže se s grácií vyrovnat i s náročnějším terénem. A to je v době, kdy se člověk cítí lépe mimo silnici stále méně často k vidění.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 14

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Mercedes Benz GL 320 CDi


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.