Přeposlat Nebaví vás stát na semaforech? Audi vám možná již brzy odpočítá zelenou

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nebaví vás stát na semaforech? Audi vám možná již brzy odpočítá zelenou

08.09.2016 | Jan Rochovanský | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

Málokdo chce stát na křižovatce, když na semaforu svítí červená. Všichni naopak touží po plynulém provozu bez zastavování a čekání. Právě to možná v nejbližší budoucnosti nabídne německá automobilka Audi.

Nebaví vás stát na semaforech? Audi vám možná již brzy odpočítá zelenou

Už dříve pomáhaly řidičům v silničním provozu tzv. „zelené vlny“. Ty měly za úkol pomoci řidičům právě s tím, aby nemuseli stát na červené. Těm tak stačilo pouze sledovat doplňkové semafory, které ukazovaly, jakou rychlostí je potřeba jet, aby na dalším semaforu, ke kterému dojedou, svítila zelená.

Postupem času však tato technologie zmizela a začali jsme slýchávat, že v moderní době tuto funkci semafory a ani jejich provozovatelé neumějí, a musíme se tak smířit s častým čekáním na křižovatkách. Již brzy možná ale přijde revoluční změna, kterou chystá německá automobilka Audi. Řidiči by dostali do svých vozů speciální navigace, které získají přímo ze semaforu informaci, jaká barva na něm svítí a po jakou dobu na něm zůstane. To vše za pomoci datového přenosu LTE.

Nebaví vás stát na semaforech? Audi vám možná již brzy odpočítá zelenou

Na displeji navigace nebo na head-up displeji se poté zobrazí samotné odpočítávání ze semaforů. Tato novinka by s sebou přinesla rovnou několik výhod, mezi které patří nejen větší komfort pro řidiče, ale také spojení přímo se samotným vozem. Když se rozsvítí na semaforu zelená, sám se nastartuje systém stop/start. Autopilot ve voze zase vypočítá, jakou rychlostí je potřeba jet, aby následující semafor projel plynule a bez čekání.

Nebaví vás stát na semaforech? Audi vám možná již brzy odpočítá zelenou

Zatím však není jisté, v jakých lokalitách bude možné tuto funkci využívat. První informace naznačují, že se bude zpočátku jednat o některá americká města. Jaká to však budou, to se musíme nechat překvapit. Celý systém bude součástí Connect Prime Telematics Service, který stojí v USA na půl roku 199 dolarů, tedy 4800 korun. Pětileté používání tohoto systému vyjde na 750 dolarů, tedy 18 000 korun českých. Samotnou službu budou mít v nabídce modelové vozy příštího roku, mezi které se řadí Audi A4, A4 Allroad a Audi Q7.

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nebaví vás stát na semaforech? Audi vám možná již brzy odpočítá zelenou


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.