Přeposlat Kolik zaplatíte za novou navigaci do auta?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Kolik zaplatíte za novou navigaci do auta?

28.02.2015 | Tisková zpráva | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

Podle čeho se orientovat při nákupu navigace do auta?

Kolik zaplatíte za novou navigaci do auta?

Při nákupu nového automobilu se budoucí řidiči musí rozhodnout, zda investovat do tovární vestavěné navigace nebo koupit klasickou osobní navigaci, která se upevňuje na čelní sklo. Podívejme se na jednotlivé náklady a možnosti při výběru různých typů navigací.

Do srovnání jsou zahrnuty automobily střední třídy populárních značek v České republice. Modely nižší třídy nebo nejlevnější varianty nebylo možné porovnávat vzhledem k tomu, že možnost tovární navigace ani nenabízejí. Veškeré ceny jsou převzaty z ceníků výrobců a z informací poskytnutých prodejci autosalónů v únoru 2015.

Tovární navigace

Nejprve se pojďme podívat na možnosti vozu Ford Mondeo a jeho nejnovější model začínající na ceně 611 990 Kč. Navigační systém je dostupný v paketu „Audio 8“ a pro obě varianty výbavy Trend a Titanium v ceně 50 900 a 40 900 Kč. Bluetooth je k dispozici u obou provedení. Nové mapy vydává Ford jen jednou za rok na SD nebo DVD a náklady činí jejich cena je 2770 Kč. Aktualizaci si uživatelé mohou provést sami, ale doporučují provedení v servisu.

Na další tovární navigaci se podíváme do vozu Opel Insignia ve druhém stupni výbavy Edition s cenou od 646 000 Kč. Od této verze je dostupná možnost instalace audiosystému Bose s možností vestavěné navigace. Její cena je 44 900 Kč. Zajímavostí je, že aktualizace se realizuje pouze přes USB a pouze v servisním středisku Opel. Cena za servisní zákrok je cca 1000 Kč a pokrývá i cenu aktualizace samotné.

Dále máme v porovnání Peugeot 508 začínající s cenou 594 000 Kč, kde je cena navigace nižší. V závislosti na typu výbavy lze do nejlevnějšího modelu získat navigaci za 39 000 Kč, do vyšší verze za 17 000 Kč. V nejvyšší výbavě ALLURE nebo GT je základní tovární navigace zdarma. Francouzský výrobce poskytuje nové mapy 1x za rok a cena je 4235 Kč.

Nejlevnějším vozem ve stejné třídě je Renault Laguna, s ceníkovou cenou 539 000 Kč. Zde můžete mít navigační systém R-Link za cenu 20 500 Kč již od základní výbavy. Nové mapy jsou pak dostupné přes aplikaci z internetu, do té se stáhne aktualizace map za cenu 100 Euro (80 Euro v akci), a pak se na SD kartě vloží do auta. První aktualizace po zakoupení vozu je zdarma. Navigace samotná je zdarma na ½ roku připojena k internetu přes mobilního operátora a pak je poplatek za připojení 1 200 Kč na rok.

Nejprodávanějším vozem dané kategorie je Škoda Octavia s cenou od 404 900 Kč za výbavu Ambition. Od této úrovně nabízí svým zákazníkům na výběr ze dvou modelů navigačních multimediálních systémů, Amundsen za 17 700 Kč nebo Columbus za 37 500 Kč. V této ceně jsou 3 roky aktualizací map zdarma a poté cena aktualizačního DVD činí 6 000 Kč. Funkce Bluetooth je k dispozici pouze jako doplňkové vybavení od 3 500 Kč.

Poslední vůz, na který jsme se podívali, je Volkswagen Passat s cenou 638 900 Kč. Zde jsou k dispozici opět dva modely navigačních systémů, Discover Media za 17 600 Kč nebo Discover Pro za 49 100 Kč. V této ceně jsou také 3 roky aktualizací map zdarma, a navíc jsou oba modely již vybaveny funkcí Bluetooth.  Aktualizace se provádí v servisu.

Přenosná navigace na čelní sklo

Jako alternativu k vestavěné navigaci jsou k dispozici samostatné externí navigace, které se upevňují do držáku na čelní sklo. Nejlevnější zařízení tohoto typu mohou stát okolo 2000 Kč, ale stejně jako v případě automobilů, nejlevnější řešení nelze porovnávat vzhledem k omezenému množství funkcí, poskytovaným službám nebo rozsahem mapových podkladů.

Jako příklad k porovnání můžeme využít navigaci Mio Spirit LM 6970, kterou lze zakoupit za cca 4 500 Kč. A co lze za tyto peníze očekávat na oplátku? Přístroj nabízí řidiči dopravní informace (TMC), zdarma doživotní aktualizace mapových podkladů čtyřikrát do roka, stejně tak aktualizace databáze rychlostních radarů, možnost ovládání hlasovými příkazy, hlasitý odposlech a telefonování přes Bluetooth a multimediální přehrávač. Všechny tyto funkce jsou zahrnuty v kupní ceně navigace a to jsou také všechny celkové náklady na její provoz. Veškeré aktualizace jsou totiž dostupné po celou dobu životnosti zařízení, a jsou zcela zdarma.  Pro informace o dopravních zácpách nevyžaduje žádný datový tarif od mobilního operátora, protože využívá zpravodajství TMC, které je dostupné zdarma i v češtině.

Těžká volba?

Investovat několik tisíc Kč do osobní navigace nebo několik desítek tisíc Kč do tovární vestavěné navigace přímo do auta? Nespornou výhodou vestavěných navigací je plná integrace informací z automobilových systémů, které se zobrazují na displeji, případně jsou z displeje ovládány. Pokud se však jejich mapové podklady aktualizují jednou do roka, je otázkou, zda pak navigace plní svou funkci. Každé řešení má své nesporné výhody, jedno z nich je však investičně významně příznivější jak při nákupu, tak i při údržbě. Rozhodnutí tak zůstává na zákazníkovi.

Chcete-li získat další informace o službách, produktech a maloobchodních cenách, navštivte, prosím, http://eu.mio.com/cs_cz .

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Kolik zaplatíte za novou navigaci do auta?


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.