Přeposlat Srážka se zvěří? Kdo Vám pomůže

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Srážka se zvěří? Kdo Vám pomůže

29.07.2014 | PR článek | Legislativa | Komentářů: 0 |

Zvířata sice rádi máme, ale nikoliv na silnici. Střety vozidel se zvířaty mívají mnohdy katastrofální následky. Nejenom, že zvíře zraníte či usmrtíte, ale rovněž se škoda na automobilu může šplhat do desetitisíců. A v tom nejhorším případě se můžete zranit i vy sami. Jak se při střetu se zvířaty zachovat?

Srážka se zvěří? Kdo Vám pomůže

Srážka auta se zvěří často způsobí škodu za desetitisíce (Foto: Spiegel.de)

Při střetu se zvířaty buďte vždy obezřetní, protože zvíře může být vážně poraněné a pokud neuhyne nebo neuteče, může se chovat agresivně. Jestliže jste zvíře zranili nebo dokonce usmrtili, je vaší povinností nahlásit nehodu policii. Ta vyrozumí místní myslivecké sdružení, které následně zajistí ošetření a odvoz zvířete. Může se stát, že při srážce zvíře neutrpí žádné zranění a z místa nehody uteče. Jak se zachovat? Zavolejte na vaši asistenční službu, která vám poradí, jak tuto nepříjemnou situaci řešit. V každém případě si místo nehody vyfoťte, a to jak vozidlo, tak zvíře. Fotodokumentace vám poslouží jako důkaz pro pojišťovnu. Pokud tak neučiníte, může se stát, že vám pojišťovna škodu neproplatí, i když jste proti „střetu vozidla se zvířetem“ pojištění.

A jak je to se škodou na autě, kdo jej platí

Pokud vám do cesty vběhne kráva nebo jiné domácí zvíře, škodu na vozidle by měl hradit její majitel. V případě, že srazíte srnku a spoléháte na to, že vám škodu na vozidle uhradí myslivecké sdružení, šeredně se pletete. V žádném případě na tento mýtus nespoléhejte, protože za lesní zvěř nikdo konkrétní neodpovídá. Škodu na vozidle si budete muset platit ze své kapsy, anebo vám ji pomůže uhradit pojišťovna.

Kdy škodu na autě platí pojišťovna

Náhradu škody při střetu s lesní zvěří můžete u své pojišťovny uplatnit v případě, že máte sjednané havarijní pojištění. To vám sice kryje škodu způsobenou zvířetem stejně jako u jakékoli jiné nehody, ale spoluúčast často bývá vysoká. Proto některé pojišťovny nabízejí připojištění střetu se zvěří  přímo k povinnému ručení. Dejte si však pozor na to, do jakého limitu vám pojišťovna škodu způsobenou na vozidle uhradí a jaká je výše vaší spoluúčasti. Je rozdíl, když pojišťovna nabízí „střet se zvěří“ v rámci povinného ručení s limitem pojistného plnění 10.000 korun nebo 100.000 korun. Proto si před sjednáním povinného ručení pozorně přečtěte pojistné podmínky.

Pojišťovny si také pečlivě hlídají uznatelnost pojistné události a tedy platnost připojištění. Aby vám pojišťovna škodu na vozidle zaplatila, musí se nehoda stát na pozemní komunikaci a nesmí být na polní cestě nebo za zákazem vjezdu.

Pozor na rozkousané kabely

Část pojistných událostí se netýká přímo srážky se zvěří. Pojišťovny řeší i případy, kdy si na elektroinstalaci, brzdové soustavě nebo chladící soustavě pochutnaly myši, nebo kuny. V takovém případě se jedná o poškození zaparkovaného vozidla zvířetem. Na tento typ škody existuje samostatné připojištění.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Srážka se zvěří? Kdo Vám pomůže


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.