Přeposlat Přestupky a trestné činy v oblasti dopravy (2. díl)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Přestupky a trestné činy v oblasti dopravy (2. díl)

02.05.2013 | Právní linka - Právní poradna | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

V druhém díle přestupků a trestných činů v oblasti dopravy, si uvedeme, jaké tresty Vám hrozí za překročení povolené rychlosti a řízení bez příslušného řidičského oprávnění.

Přestupky a trestné činy v oblasti dopravy (2. díl)

Zákon omezuje rychlost takto: řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg a autobusu smí jet mimo obec rychlostí nejvýše 90 km/h, na dálnici a silnici pro motorová vozidla rychlostí nejvýše 130 km/h. Řidič jiného motorového vozidla smí jet rychlostí nejvýše 80 km/h. V obci smí jet řidič rychlostí nejvýše 50 km/h, a jde-li o dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, nejvýše 80 km/h. Postihy za nedodržení těchto rychlostí se liší v závislosti na tom, o kolik km/h v konkrétním případě rychlost překročíte.

Jestliže nejvyšší dovolenou rychlost překročíte v obci méně než o 20 km/h a mimo obec méně než o 30 km/h, hrozí Vám v blokovém řízení pokuta do 1.000 Kč a v přestupkovém řízení od 1.500 – 2.500 Kč + 2 body (stejná sankce je i v případě telefonování za jízdy).

Pokud povolenou rychlost v obci překročíte o více než 20 km/h a mimo obec o více než 30 km/h, může Vám být v blokovém řízení uložena pokuta až do výše 2.500 Kč a v přestupkovém řízení od 2.500 – 5.000 Kč + 3 body.

Horší situace nastává, pokud je Vám naměřena vyšší rychlost než povolená o 40 km/h v obci a o 50 km/h mimo obec. V tomto případě nelze záležitost vyřešit blokovým řízením, ale projednává se zásadně před přestupkovou komisí, a mimo pokuty ve výši 5.000 – 10.000 Kč, Vám bude udělen navíc zákaz řízení v období 6 měsíců až jednoho roku + ztráta 5 bodů.

Řízení bez řidičského oprávnění se rovněž nevyplácí - pokud řídíte motorové vozidlo, aniž byste vlastnili příslušné řidičské oprávnění, dopouštíte se přestupku, za nějž se ukládá pokuta ve výši 25.000 – 50.000 Kč a zákaz řízení v období 1 – 2 roku. Jestliže Vám byl řidičský průkaz zadržen nebo nemáte platný posudek o své zdravotní způsobilosti, budete sankcionováni pokutou ve výši 5.000 – 10.000 Kč a zákazem řízení v rozmezí 6 – 12 měsíců.

Jiný případ nastává, jestliže řídíte po tom, co Vám byl řidičský průkaz odebrán, ať již pro dosažení 12 trestných bodů nebo v důsledku jiné sankce za spáchaný přestupek či trestný čin. V tomto momentu se dopouštíte trestného činu maření výkonu rozhodnutí a můžete být odsouzeni k trestu odnětí svobody až na tři roky.

Mnoho řidičů se policii při spáchání dopravního přestupku vymlouvalo na to, že přestupku se dopustila jemu osoba blízká, a proto využívají svého práva odepřít vysvětlení z důvodu ohrožení osoby blízké nebezpečím postihu za přestupek, popřípadě za trestný čin. Novela zákona o pozemních komunikacích, která vstoupila v účinnost 1. ledna 2013 se však odkazování na spáchání přestupku osobou blízkou snaží zabránit, neboť nově stanoví, že provozovatel vozidla má zajistit dodržování povinností řidiče a pravidel provozu na pozemních komunikacích bez ohledu na to, kdo automobil skutečně řídí.

Sabina Krajíčková

Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.

1. díl.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Přestupky a trestné činy v oblasti dopravy (2. díl)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.