Přeposlat Přestupky a trestné činy v oblasti dopravy (2. díl)
Přestupky a trestné činy v oblasti dopravy (2. díl)
V druhém díle přestupků a trestných činů v oblasti dopravy, si uvedeme, jaké tresty Vám hrozí za překročení povolené rychlosti a řízení bez příslušného řidičského oprávnění.
Zákon omezuje rychlost takto: řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg a autobusu smí jet mimo obec rychlostí nejvýše 90 km/h, na dálnici a silnici pro motorová vozidla rychlostí nejvýše 130 km/h. Řidič jiného motorového vozidla smí jet rychlostí nejvýše 80 km/h. V obci smí jet řidič rychlostí nejvýše 50 km/h, a jde-li o dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, nejvýše 80 km/h. Postihy za nedodržení těchto rychlostí se liší v závislosti na tom, o kolik km/h v konkrétním případě rychlost překročíte.
Jestliže nejvyšší dovolenou rychlost překročíte v obci méně než o 20 km/h a mimo obec méně než o 30 km/h, hrozí Vám v blokovém řízení pokuta do 1.000 Kč a v přestupkovém řízení od 1.500 – 2.500 Kč + 2 body (stejná sankce je i v případě telefonování za jízdy).
Pokud povolenou rychlost v obci překročíte o více než 20 km/h a mimo obec o více než 30 km/h, může Vám být v blokovém řízení uložena pokuta až do výše 2.500 Kč a v přestupkovém řízení od 2.500 – 5.000 Kč + 3 body.
Horší situace nastává, pokud je Vám naměřena vyšší rychlost než povolená o 40 km/h v obci a o 50 km/h mimo obec. V tomto případě nelze záležitost vyřešit blokovým řízením, ale projednává se zásadně před přestupkovou komisí, a mimo pokuty ve výši 5.000 – 10.000 Kč, Vám bude udělen navíc zákaz řízení v období 6 měsíců až jednoho roku + ztráta 5 bodů.
Řízení bez řidičského oprávnění se rovněž nevyplácí - pokud řídíte motorové vozidlo, aniž byste vlastnili příslušné řidičské oprávnění, dopouštíte se přestupku, za nějž se ukládá pokuta ve výši 25.000 – 50.000 Kč a zákaz řízení v období 1 – 2 roku. Jestliže Vám byl řidičský průkaz zadržen nebo nemáte platný posudek o své zdravotní způsobilosti, budete sankcionováni pokutou ve výši 5.000 – 10.000 Kč a zákazem řízení v rozmezí 6 – 12 měsíců.
Jiný případ nastává, jestliže řídíte po tom, co Vám byl řidičský průkaz odebrán, ať již pro dosažení 12 trestných bodů nebo v důsledku jiné sankce za spáchaný přestupek či trestný čin. V tomto momentu se dopouštíte trestného činu maření výkonu rozhodnutí a můžete být odsouzeni k trestu odnětí svobody až na tři roky.
Mnoho řidičů se policii při spáchání dopravního přestupku vymlouvalo na to, že přestupku se dopustila jemu osoba blízká, a proto využívají svého práva odepřít vysvětlení z důvodu ohrožení osoby blízké nebezpečím postihu za přestupek, popřípadě za trestný čin. Novela zákona o pozemních komunikacích, která vstoupila v účinnost 1. ledna 2013 se však odkazování na spáchání přestupku osobou blízkou snaží zabránit, neboť nově stanoví, že provozovatel vozidla má zajistit dodržování povinností řidiče a pravidel provozu na pozemních komunikacích bez ohledu na to, kdo automobil skutečně řídí.
Sabina Krajíčková
Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.
Hodnocení:
hlasů: 1
Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení
Související
- Článek: Kvalitní autosedačka promění každou jízdu v super…
- Článek: Jak vybrat alu kola
- Článek: Avionaut: bezpečné autosedačky i pro ty nejmenší…
- Článek: Escape6 Prague Car Festival opět nabídne exkluzivní…
- Článek: Po standardní Q7 prošla modernizací i ostrá verze SQ7.…
- Článek: Aston Martin DBS Superleggera Volante je…
- Další články ze sekce: Zajímavosti
Diskuze
Diskuse ke článku Přestupky a trestné činy v oblasti dopravy (2. díl)
počet příspěvků: 0