Přeposlat Přestupky a trestné činy v oblasti dopravy (1. díl)
Přestupky a trestné činy v oblasti dopravy (1. díl)
S ohledem na velké množství motoristů a cyklistů dochází také ke každodennímu porušování dopravních předpisů a následným dopravním nehodám.
V České republice je většina přestupků a trestných činů na úseku dopravy sankcionována mimo jiných postihů také udělováním trestných bodů, které mají zabránit opakovanému porušování povinností motoristů na silnicích. Jakmile dosáhnete 12 bodů, pozbýváte řidičské oprávnění, a to minimálně na 1 rok. O řidičský průkaz však můžete přijít i bez dosažení 12 bodů, a to tehdy pokud se dopustíte některého ze závažnějšího dopravního přestupku nebo trestného činu.
Zaměříme se tedy na nejčastější prohřešky, ke kterým při provozu na pozemních komunikacích dochází, a kterých byste se měli vyvarovat, ale také na to, jaké konkrétní postihy Vám za ně hrozí. Tento díl se bude zabývat alkoholem za volantem a způsobením dopravní nehody.
Požitím alkoholu před nebo během jízdy se dopouštíte přestupku, ale můžete být obviněni i z trestného činu ohrožení pod návykovou látkou. Ten je spáchán v okamžiku, jakmile naměřená hladina alkoholu ve Vaší krvi dosáhne 1 promile – za tohoto stavu jste považováni za nezpůsobilého řídit vozidlo. Neschopnými ovládat vozidlo můžete být samozřejmě i s nižší hladinou alkoholu, i v tomto případě Vám však tato nezpůsobilost musí být prokázána. Za vozidlo se mimo automobilu považuje také motocykl, kolo, ale pod vlivem alkoholu nesmíte být ani při jízdě na zvířeti. Pokud se jedná pouze o přestupek, ukládá se pokuta ve výši 20.000 – 50.000 Kč a zákaz řízení v období jednoho až dva roky + 7 bodů, jestliže byla naměřená hladina v krvi vyšší než 0,3 promile. Stejný trest se uloží, pokud se odmítnete podrobit orientační dechové zkoušce nebo lékařskému vyšetření k zjištění alkoholu. V případě, že bude Vaše jednání posouzeno jako trestný čin, hrozí Vám trest odnětí svobody ve výši jednoho roku, peněžitý trest nebo zákaz řízení. Jestliže jste během Vaší jízdy pod vlivem alkoholu způsobili navíc i dopravní nehodu, můžete dostat trest odnětí svobody ve výši tři měsíců až tři roky.
Alkoholu se tedy na silnicích vždy vyhýbejte, a pozor si dávejte i na tzv. zbytkový alkohol, kdy jste sice alkohol nepožili bezprostředně, ale ještě se Vám nestačil v krvi odbourat.
Jestliže způsobíte dopravní nehodu, při níž došlo k ublížení na zdraví jiné osoby, hrozí Vám v případě přestupku pokuta ve výši 25.000 – 50.000 Kč a k tomu zákaz činnosti v rozmezí od jednoho roku do dvou let. Pokud však došlo k vážnějšímu ublížení na zdraví, či dokonce k usmrcení, projednává se nehoda v trestním řízení, kde už jsou sankce podstatně vyšší.
Pamatujte, že neposkytnutí pomoci osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, je trestáno trestním zákonem, a můžete být odsouzeni až k dvěma létům nepodmíněnému odnětí svobody. V případě neposkytnutí pomoci řidičem, který se účastnil na dopravní nehodě, je trest odnětí svobody až ve výši 5 let a zákaz řízení. Jestliže po dopravní nehodě nezastavíte vozidlo nebo od ní dokonce ujedete, je toto jednání trestáno pokutou ve výši 2.500 – 5.000 Kč + 7 bodů, samozřejmě za předpokladu, že se nikomu nic nestane.
Sabina Krajíčková
Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.
Hodnocení:
hlasů: 1
Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení
Související
- Článek: Kvalitní autosedačka promění každou jízdu v super…
- Článek: Jak vybrat alu kola
- Článek: Avionaut: bezpečné autosedačky i pro ty nejmenší…
- Článek: Escape6 Prague Car Festival opět nabídne exkluzivní…
- Článek: Po standardní Q7 prošla modernizací i ostrá verze SQ7.…
- Článek: Aston Martin DBS Superleggera Volante je…
Diskuze
Diskuse ke článku Přestupky a trestné činy v oblasti dopravy (1. díl)
počet příspěvků: 0