Přeposlat Jak postupovat před nákupem automobilu (2. díl)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Jak postupovat před nákupem automobilu (2. díl)

05.04.2013 | Právní linka - Právní poradna | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

V případě prodeje automobilu odpovídá prodávající za jeho případné vady. Odpovědnost prodejce závisí na právním postavení smluvních stran. Jestliže jsou oba účastníci kupní smlouvy nepodnikatelé, tj. obvykle v případech, kdy se nepodnikající osoba rozhodne např. prostřednictvím inzerátu prodat svůj automobil druhé nepodnikající osobě, ručí tento prodávající za vady, které se vyskytnou na vozidle pouze do 6 měsíců po uzavření kupní smlouvy. Prodávající je povinen při sjednávání kupní smlouvy upozornit kupujícího na vady, o kterých ví.

Jak postupovat před nákupem automobilu (2. díl)

Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady, jde-li však o vadu, která činí předmět koupě neupotřebitelným, je oprávněn také od smlouvy odstoupit. Právo odstoupit od smlouvy má kupující i tehdy, jestliže jej prodávající ujistil, že prodávána věc má určité vlastnosti, zejména vlastnosti kupujícím vymíněné, anebo že nemá žádné vady, a toto ujištění se ukáže nepravdivým. Všechny vady musí kupující uplatnit u prodávajícího bez zbytečného odkladu, nejpozději však do výše zmíněných 6 měsíců. Pozor však na ojeté automobily, v těchto případech neodpovídá prodávající za vady odpovídající míře používání nebo opotřebení použitého automobilu nebo opotřebení, které měl automobil při převzetí kupujícím.

Podstatně vyšší odpovědnost má prodejce tehdy, jestliže se prodejem aut zabývá v rámci své podnikatelské činnosti, např. majitelé autobazarů, apod. Pokud je kupující nepodnikatel, odpovídá prodejce za vady, které se vyskytnou na automobilu v období 24 měsíců od uzavření smlouvy; ohledně bližších informací, které všechny nároky může kupující v tomto případě uplatňovat, se dozvíte v našem článku „Jak postupovat při reklamaci zboží“. Co se týče autobazarů, kupující by se měl informovat, jakou smlouvu o prodeji automobilu prodávající s autobazarem uzavřel - tato skutečnost je důležitá především z toho důvodu, aby kupující věděl, po kom se má práv z odpovědnosti za vady domáhat, jestli po autobazaru či přímo po prodávajícím. Převod automobilu s sebou nese i povinnost jej přihlásit a odhlásit v centrálním registru vozidel. Povinnost odhlásit vozidlo v registru nese prodávající a nemůže ji za něj učinit kupující, ledaže by měl kupující na tento právní úkon od něj plnou moc. Kupující je oproti tomu povinen vozidlo na své jméno v registru silničních vozidel přihlásit. Pokud tak účastníci kupní smlouvy neučiní, dochází k situacím, kdy je např. prodávající překvapen, že po něm Česká kancelář pojistitelů požaduje sankční poplatky za absenci povinného ručení, apod. Přepis vozidla podléhá správním poplatkům a v případě prodeje staršího automobilu může nastoupit i povinnost uhradit ekologickou daň. Rovněž si od prodejce vyžádejte výslovné prohlášení o tom, že prodávaný automobil není zatížen zástavním právem, nevázne na něm nesplacený leasing, úvěr, dluh, zajišťovací převod práva apod.

Další věc, kterou byste měli před nákupem zvážit, je ta, jak budete za automobil hradit kupní cenu. Pokud nemáte dostatečné finanční prostředky na úhradu celé kupní ceny vozidla najednou, bývá hojně využívaným řešením postupné splácení kupní ceny formou splátek, a to prostřednictvím leasingu nebo smlouvy o úvěru. Z hlediska kupujícího se v současné době jeví výhodnější zvolit smlouvu o úvěru, neboť se stává okamžitým majitelem vozidla a rovněž podmínky splácení bývají zajímavější než v případě leasingu. Jestliže si auto pořídíte na leasing, musíte počítat s tím, že po celou dobu splácení bude majitelem vozidla leasingová společnost. V obou případech však mají věřitelé k dispozici velký technický průkaz od automobilu, a to až do doby splacení závazků z uvedených smluv. Všechny leasingové a úvěrové společnosti si také ve smlouvách kladou podmínky poskytnutí finančních prostředků, které mohou například stanovit, že nejste oprávněni s automobilem vycestovat do zahraničí, půjčit automobil další osobě a v případě leasingu jste většinou zavázáni uzavřít vedle povinného ručení i havarijní pojištění. Jestliže se chcete omezujícím podmínkám věřitelů vyhnout a rovněž si ponechat velký technický průkaz, bývá vhodnější požádat o neúčelový úvěr, banky však kladou přísnější požadavky na bonitu klienta.

Sabina Krajíčková

Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.

Jak postupovat před nákupem automobilu (1.díl)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Jak postupovat před nákupem automobilu (2. díl)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.