Přeposlat Jak postupovat před nákupem automobilu (1. díl)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Jak postupovat před nákupem automobilu (1. díl)

04.04.2013 | Právní linka - Právní poradna | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

To, že je nutné před nákupem automobilu, nechat automobil zkontrolovat, nejlépe zkušeným mechanikem, tj. zda stav, počet najetých kilometrů, stáří a další podstatné technické skutečnosti odpovídají informacím uváděnými prodejcem, jistě většina kupujících ví.

Jak postupovat před nákupem automobilu (1. díl)

Nákup nového vozidla však s sebou může nést nespočet právních úskalí, která mohou vlastnictví vozidla kupujícím v budoucnu mnohdy velmi ohrozit, nebo alespoň značně znepříjemnit. Níže se dozvíte právní rady, kterých byste se při každém nákupu motorového vozidla měli držet.

K převodu vozidla není nutná písemná forma kupní smlouvy. Je však nepochybné, že s ohledem na právní jistotu stran, by písemná kupní smlouva měla být samozřejmostí. Kupní smlouva musí obsahovat označení smluvních stran, specifikaci předmětu koupě, tedy podrobný popis prodávaného automobilu, cenu, za kterou je automobil prodáván, popř. způsob určení této ceny a musí být opatřena datem uzavření a podpisy obou účastníku smlouvy. Mimoto může smlouva obsahovat spoustu dalších vedlejších ustanovení, která upřesňují a doplňují podmínky koupě, jako je místo předání, odpovědnost za vady, apod. Ať už automobil kupujete nebo prodáváte, vždy si vyžádejte souhlas Vašeho manžela/manželky, neboť by tento právní úkon mohl následně napadnout pro neplatnost z důvodu absence jeho/jejího souhlasu, zejména jedná-li se o dražší automobily.

Možnost, že by kupované vozidlo mohlo být odcizené, je postrachem nejednoho zájemce o nový automobil. V každém případě je dobré si automobil před nákupem prověřit pomocí aplikace umístěné na webových stránkách Policie ČR, která vede seznam vozidel, po nichž bylo vyhlášeno pátrání. K tomu, abyste zjistili, zda kupovaný automobil není veden v tomto seznamu, stačí zadat jeho registrační známku a číslo VIN. Do tohoto registru se zaznamenávají pouze krádeže, které byly Policii nahlášené. Rovněž si od prodejce vyžádejte výslovné prohlášení o tom, že prodávaný automobil není zatížen zástavním právem, nevázne na něm nesplacený leasing, úvěr, dluh, zajišťovací převod práva apod.

Velmi důležitou právní skutečností je, kterým právním režimem se kupní smlouva bude řídit, zda občanskoprávním či obchodněprávním, a to z toho důvodu, že tato skutečnost podstatným způsobem ovlivňuje právní následky, které by nastaly, pokud by byl převáděný automobil kradený. Jestliže je kupní smlouva uzavírána podle obchodního zákoníku, kupující se stává majitelem vozidla i v případě, že se jedná o vozidlo odcizené, ledaže v době kdy měl vlastnické právo nabýt, věděl nebo vědět měl a mohl, že prodávající není vlastníkem a že není ani oprávněn se zbožím nakládat za účelem prodeje. Jinými slovy, kupující musí být v dobré víře, že vlastnické právo k automobilu mu skutečně náleží. Pokud se kupní smlouva řídí režimem občanského zákoníku, okradený majitel může v období tří let po kupujícím požadovat vrácení automobilu, poté dochází k vydržení vozidla kupujícím, ten však musí být po celou dobu v dobré víře, že je oprávněným vlastníkem.

Kupní smlouva automobilu se řídí obchodním zákoníkem vždy, jestliže obě smluvní strany jsou podnikatelé a jednají v rámci své podnikatelské činnosti. Podle § 262 obchodního zákoníku se však i účastníci smluvního vztahu, který nespadá pod režim obchodního zákoníku, mohou písemně dohodnout, že jejich smluvní vztah se bude řídit obchodním zákoníkem, podmínkou ale je, že takováto dohoda nemůže směřovat ke zhoršení právního postavení účastníka kupní smlouvy, který není podnikatelem. Pro zajímavost dodáváme, že podle nového občanského zákoníku, bude okradený majitel více chráněn a dosavadní pravidlo podle obchodního zákoníku se neuplatní.

Sabina Krajíčková

Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz

Jak postupovat před nákupem automobilu (2.díl)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Jak postupovat před nákupem automobilu (1. díl)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.