Přeposlat Jak prodat automobil prostřednictvím autobazaru (2. díl)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Jak prodat automobil prostřednictvím autobazaru (2. díl)

21.01.2013 | Právní linka - Právní poradna | Zajímavosti | Komentářů: 1 |

Pravděpodobně nejvýhodnější smlouva pro prodávajícího, kterou může s autobazarem uzavřít je smlouva o obstarání prodeje věci podle občanského zákoníku. Touto smlouvou se autobazar zavazuje, že učiní potřebná opatření k prodeji. Smlouva o obstarání prodeje věci musí být písemná a musí obsahovat zejména předmět prodeje, cenu, za kterou má být předmět prodán, odměnu obstaratele za obstarání prodeje a poplatek pro případ odstoupení od smlouvy před dohodnutou dobou určenou k prodeji věci. Neprodá-li autobazar vůz do tří měsíců ode dne, kdy mu byl svěřen do prodeje, smlouva se ruší, nebylo-li mezi smluvními stranami dohodnuto jinak. Účastníci se mohou také dohodnout, že se po uplynutí stanovené doby prodá autobazar vůz za nižší cenu.

Jak prodat automobil prostřednictvím autobazaru (2. díl)

Kupní smlouvu s kupujícím automobilu uzavírá sám autobazar a rovněž odpovídá kupujícímu za vady prodaného vozu včetně toho, že prodávaný automobil má vlastnosti, které autobazar při prodeji uvedl.

Další z často uzavíraných smluv bývá také zprostředkovatelská smlouva. Jestliže však s autobazarem uzavřete tuto smlouvu, kupní smlouvu s kupujícím budete podepisovat vy a nikoliv autobazar, neboť ten se touto smlouvou zavazuje pouze obstarat Vám za odměnu uzavření smlouvy. Rovněž budete sami vůči kupujícímu nést odpovědnost za vady vozidla, autobazar nebude v kupním vztahu vůbec figurovat.

Zprostředkovatelskou smlouvu upravuje i obchodní zákoník, jak již však bylo výše řečeno, dochází tak ke snížení odpovědnosti za škodu způsobenou autobazarem. Další obchodní smlouvu, kterou autobazary pro zprostředkování prodeje automobilu občas využívají, je smlouva komisionářská. Komisionářskou smlouvu uzavírá sám autobazar, Váš podpis proto na kupní smlouvě nebude třeba. Autobazar nese odpovědnost za svěřený automobil, pokud neprokáže, že škodu nemohl odvrátit ani při vynaložení odborné péče.

Častým problémem však je, že autobazary v důsledku neznalosti právní problematiky mají připravené smlouvy, jejichž ustanovení obsahují náležitosti různých smluv, a to i obchodních a občanskoprávních současně. Mnohdy pak bývá problém vůbec určit, o jaký smluvní typ se jedná.

Nezapomeňte však, že pokud smlouvu o prodeji auta uzavírají dva podnikatelé v rámci své podnikatelské činnosti, bude se jejich smluvní vztah řídit obchodním zákoníkem vždy, i kdyby uzavřeli některou ze smluv upravovanou občanským zákoníkem. V případě smluv uzavíraných podle obchodního zákoníku, u nichž je jedna ze stran nepodnikatelem platí, že nesmí směřovat ke zhoršení jeho právního postavení.

Pokud se chcete vyvarovat výše uvedených možných rizik, můžete si najít autobazar, který od Vás automobil přímo odkoupí. Tento způsob má své výhody i nevýhody pro obě smluvní strany. Jako prodejce dostanete peníze za automobil obvykle ihned a nemusíte čekat i několik měsíců, než se najde vážný zájemce. Oproti tomu však kupní cena, kterou Vám autobazar vyplatí, bývá obvykle nižší, než jakou byste mohli skutečně získat, kdybyste si prodej automobilu nechali autobazarem pouze zprostředkovat. Autobazar naopak počítá s tím, že se mu odkoupený vůz podaří alespoň o 20% výhodněji prodat, vystavuje se však nejistotě, zda se mu to skutečně podaří. V případě odkupu automobilu autobazarem dochází k uzavření klasické kupní smlouvy o prodeji automobilu, která může být uzavřena opět podle občanského nebo obchodního zákoníku.

Autor: Sabina Krajíčková

Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Jak prodat automobil prostřednictvím autobazaru (2. díl)


počet příspěvků: 1

Rostislav Válek

10.10.2013 v 17:07

Doporučuji autobarar AAA Auto na http://www.aaaauto.cz/ , kde se dá dobře auto vykoupit.

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.