Přeposlat Jak prodat automobil prostřednictvím autobazaru (1. díl)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Jak prodat automobil prostřednictvím autobazaru (1. díl)

18.01.2013 | Právní linka - Právní poradna | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

Rozhodli jste se prodat svůj automobil a namísto vlastního vyhledávání potencionálních kupců, jste zvolili, že tímto úkolem pověříte autobazar? I když se tohle řešení může mnohdy zdát jako nejjednodušší a prakticky bez starostí, neboť Vám odpadne povinnost vyřizovat formality a aktivně vyhledávat zájemce, je třeba pamatovat na to, že i prodej vozidla prostřednictvím autobazarů může být značně rizikový.

Jak prodat automobil prostřednictvím autobazaru (1. díl)

V nejhorším případě můžete zůstat jak bez prodávaného automobilu, tak i bez peněz. Následující rady mohou sloužit i pro kupující v autobazaru, neboť i jim mohou poskytnout důležité informace, na co se při nákupu vozu mají zaměřit.

Nejlepším řešením je samozřejmě vždy obejít více autobazarů, zjistit si jejich účtované provize za prodej a další smluvní podmínky a tyto informace porovnat. Mějte však na paměti, že autobazar, který se zdá z Vašeho pohledu pro Vás nejvýhodnější a nejzajímavější, nemusí svou nabídku skutečně dodržet. Při výběru autobazaru je lepší dát na osvědčené značky, které působí na trhu delší dobu než nově vznikajícím a následně krachujícím menším bazarům. Proto se vyplatí využít všech možností, jak se dozvědět o zvoleném autobazaru co nejvíce, například prostřednictvím recenzí, zkušeností známých, apod. Policie i soudy řeší ročně několik desítek případů podvodných jednání autobazarů – mezi nejčastější prohřešky patří přetáčení tachometru, uvádění odlišného stáří automobilu, nebo dokonce nezaplacení kupní ceny prodávajícímu - nezařaďte se proto také mezi další z mnoha podvedených.

Není tomu tak dávno, co se v novinách objevil případ ženy, která se rozhodla prodat svůj vůz, a jelikož si chtěla ušetřit starosti, prodej svěřila autobazaru. Ve finále však zůstala bez peněz i automobilu a navíc ještě musela následně platit drahé náklady soudního řízení, v němž se domáhala svých práv. Jak k tomu mohlo dojít? Vystavený automobil byl po několika dnech z areálu autobazaru odcizen a vzhledem k tomu, že autobazar nebyl pro tyto situace pojištěn a navíc s nimi okradená žena uzavřela takový druh smlouvy, který jejich odpovědnost zcela vylučoval, neměla prodávající nárok na žádnou náhradu škody. Nepomohly ji ani soudy, na které se obrátila pro pomoc, ale naopak daly za pravdu autobazaru, že v tomto případě za krádež vozidla neodpovídal.

Výše uvedený případ okradené ženy měl takový konec už jen proto, že uzavřela s autobazarem jednu ze smluv upravovanou obchodním zákoníkem, která pro něj stanovila menší odpovědnost za škodu. Kdyby zprostředkování prodeje automobilu bylo uzavřeno na základě občanského zákoníku, autobazar by nesl za vystavený automobil objektivní odpovědnost, podle které odpovídá za škodu na vozidle způsobenou jeho poškozením, ztrátou nebo zničením. Zprostit této odpovědnosti by se autobazar mohl, pouze pokud by prokázal, že by ke škodě došlo i jinak (např. samovznícení automobilu).

Proto je velmi důležité dbát na to, jakou smlouvu s autobazarem uzavíráte a zda neobsahuje ustanovení, která zhoršují Vaše právní postavení či snižují nebo vylučují odpovědnost autobazaru za odcizení nebo poškození Vašeho automobilu, po dobu, co jej bude autobazar vystavovat. Není tak na škodu zvážit i možnost ponechat vypracování smlouvy nebo alespoň její revizi advokátovi. Jaké typy smluv je možné s autobazarem uzavřít a jejich klady zápory, se dozvíte v druhém díle.

Autor: Sabina Krajíčková

Více podobných článků naleznete na www.pravnilinka.cz.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Jak prodat automobil prostřednictvím autobazaru (1. díl)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.