Přeposlat Nový SEAT Leon: snoubení designu s technikou

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nový SEAT Leon: snoubení designu s technikou

30.07.2012 | Seat | Tiskové zprávy | Komentářů: 0 |

/ Jedinečný design a dokonalá funkčnost / První ve svém segmentu se světlomety LED pro všechny osvětlovací funkce / Vynikající hospodárnost podpořená lehkou konstrukcí karoserie / Inovativní technika v oblasti bezpečnosti a konektivity / Vytříbená kvalita, prémiový styl

Nový SEAT Leon: snoubení designu s technikou

Nový  SEAT  Leon  má  emocionální  osobnost,  z níž  vyzařuje dynamika. A představuje nejkrásnější způsob, jak řídit praktický automobil. Leon je od základu novou konstrukcí, v níž nalézají široké  uplatnění  nejnovější  highendová technická řešení v oblasti asistenčních systémů,  informačních  a  zábavních  systémů, podvozku a poháněcího ústrojí.  Motory kombinují skvělou dynamiku s vynikající hospodárností.

SEAT nabídne pro nový Leon jako první v segmentu nižší střední třídy inovaci v podobě předních světlometů s diodami LED  pro  všechny  osvětlovací  funkce. Tato technika kombinuje ohromující design s výjimečným osvětlením vozovky. „Nový Leon koncentruje všechny silné stránky značky SEAT ještě víc než dosud. Je to vůz se sportovním charakterem a širokou škálou předností.  Do segmentu kompaktních vozů přináší kvalitu a technologie z vyšších tříd. Leon je rozhodujícím krokem v realizaci růstové strategie značky SEAT.  S pětidveřovou karoserií bude uveden  na  trh  koncem  letošního  roku  a  následně  bude  doplněn  o  další  varianty, které vytvoří celou rodinu,“ říká James Muir, prezident společnosti SEAT S.A.. Nový  Leon  je  přesvědčivý  také  svými  vynikajícími  užitnými  vlastnostmi. Kompaktnější exteriér kombinuje s prostornějším interiérem. Prémiové materiály a úroveň řemeslného zpracování řadí Leon přímo na vrchol svého segmentu.

Nový SEAT Leon: snoubení designu s technikou

Všechny poháněcí jednotky patří mezi nejlepší ve své třídě z hlediska spotřeby paliva a emisí.  Skvělým příkladem je Leon 1.6  TDI  se  systémem  start/stop.  Jeho průměrná spotřeba paliva je  jen  3,8  litru  na  100  kilometrů  a  předběžná  hodnota  emisí CO2 99 g/km. „Nový Leon je zcela novým vozem, který otvírá pro SEAT novou kapitolu. Kombinuje nový dynamický designérský styl značky SEAT s nejmodernější technikou. Ušlechtilé detaily  a  precizní  design,  zejména  v interiéru,  odráží  vysokou  úroveň  řemeslného zpracování  nového  Leonu,“  vysvětluje  Dr.  Matthias  Rabe,  viceprezident  společnosti SEAT S.A. zodpovědný za výzkum a vývoj.

Dr. Rabe dodal:  „Nový  Leon  postavený  na  společné  platformě  MQB  koncernu Volkswagen, jejíž předností je systematicky lehká konstrukce, nabízí pozoruhodné provozní  vlastnosti  s nízkými  emisemi CO2 a  spotřebou paliva. Nový  Leon  celkově poskytuje emocionální potěšení z jízdy, vynikající hospodárnost, ohromující design a vysokou úroveň užitných vlastností.“

Nový SEAT Leon: snoubení designu s technikou

Design – jednoduše ohromující

„Díky  svému  dynamickému  a  suverénnímu  charakteru  zaujímá  nový  SEAT  Leon sebevědomý  postoj.  Jeho  vzhled  budí  dojem  odhodlanosti,“  říká  Alejandro Mesonero-Romanos, šéfdesignér značky SEAT. „Vyznačuje se vysokou úrovní formální krásy a sportovnosti.“ A ještě k tomu dodává: „Má extrémně dobře vyvážené proporce s mírným posunutím vizuální hmoty kabiny nad  zadní kola.  Zároveň  zachovává  velmi plynulé přechody mezi  předními  blatníky  a  kabinou.  Všechny  okolní  plochy  jsou  výrazně vymodelované, aby se zvětšila jejich trojrozměrná přitažlivost v důsledku působení světla  a  stínu.  Charakterové  linie  působí  dojmem  ryzí  rozhodnosti,  což  je  patrné například  u  vnějšího  tvaru  předních  a  zadních  světlometů.  Celkově  jsem  zcela přesvědčen o tom, že nový Leon má silný charakter.“

Nový Leon je s délkou 4,26 metru přibližně o pět centimetrů kratší než jeho předchůdce, avšak rozvor se prodloužil o téměř šest centimetrů. Toto důmyslné uspořádání umožňuje krátké  převisy  a  zesiluje  vizuální  působení  kol.  Praktickou  předností  je  větší  vnitřní prostor,  a  to  zejména  pro  cestující  na  zadních  sedadlech,  a  objemnější  zavazadlový prostor.

Hranaté linie  světlometů  jsou  typickým  prvkem  nového  designérského  stylu  značky SEAT,  přičemž  dokonale  zapadají  do  sošných  tvarů  Leonu.  Poprvé  jsou  ve  třídě kompaktních  vozů  k dispozici  přední  světlomety  LED. Nové  světlomety  propůjčují  přídi Leonu nezaměnitelný vzhled. Dalším charakteristickým  rozpoznávacím  znakem nového Leonu jsou světlomety LED pro denní svícení.

Z profilu  vypadá  nový  SEAT  Leon  jako  precizně  provedená  socha  na  kolech. Charakteristická,  nepřerušovaná  „Línea  Dinámica“  sahá  až  dozadu  nad  podběhy  kol. Připomíná napětí dobře trénovaného svalu. Střešní sloupky C ve tvaru lichoběžníku jsou dalším typickým rysem Leonu, což platí i pro krátká třetí boční okna směřující vzhůru.

Zadní partie nového modelu SEAT Leon byla intenzivně vymodelována. Velké logo slouží k odjišťování  zadního  výklopného  víka.  Mírně  klínovité  zadní  svítilny  zdůrazňují  šířku vozu a dodávají se také s diodami LED.

Nový SEAT Leon: snoubení designu s technikou

Interiér – pohodlný a prémiový

Elegantní vnější design nového Leonu pokračuje v interiéru, který má čistý, prosvětlený a nekomplikovaný vzhled. Přístrojová deska je nekonvenční a elegantní, v dvoubarevném provedení, díky němuž budí dojem, že se vznáší v prostoru. Ušlechtilé detaily podtrhují vysokou  úroveň  řemeslného  zpracování  Leonu  –  například  velké  výdechy  ventilační soustavy,  ovládací  prvky  klimatizace  a  trojrozměrně  tvarované  ozdobné  obložení. Zavazadlový prostor má objem 380 litrů, tedy o 40 litrů více než u předchozí generace. Alejandro  Mesonero-Romanos,  šéfdesignér  značky  SEAT,  popsal  interiér  následovně: „Stanovili jsme si cíl vyvinout interiér s expresivní, elegantní a vlídnou atmosférou. Kvalita  materiálů,  řemeslné  zpracování  a  pozornost  věnovaná  detailům  se  svou úrovní přinejmenším vyrovná vozům ze segmentu o stupeň vyššího.“

„Design přístrojové desky respektuje silnou orientací na řidiče naši novou filozofii vnitřního designu. To vylepšuje ergonomii a zvyšuje atraktivitu i sportovní charakter designu. Celek byl navržen tak, aby řidič mohl s novým Leonem pocitově splynout.“

Nový SEAT Leon: snoubení designu s technikou

Karoserie – lehká a odolná

Nový  SEAT  Leon  je  postaven  na  nové  platformě,  která  umožnila  vývojovým  inženýrům posunout  přední  nápravu  o  40  milimetrů  více  dopředu.  Výsledkem  je  delší  rozvor  a vyvážené  rozložení  hmotnosti mezi  nápravy,  což  jsou  faktory,  které  výrazně  prospívají komfortu a sportovní ovladatelnosti.

Díky  pokrokovým  konstrukčním  metodám  a  použití  lehkých  materiálů  při  výrobě karoserie byla provozní hmotnost snížena o 90 kilogramů v porovnání s předchozí verzí.

Pohon – výkonný a hospodárný

SEAT posílá novou generaci modelové řady Leon do boje o zákazníky s řadou výkonných a hospodárných motorů  TDI a  TSI  se  zdvihovým objemem od 1,2 do 2,0  litru. Všechny motory jsou vybaveny přímým vstřikováním paliva a přeplňováním. Jejich konstrukce se navíc vyznačuje nízkým vnitřním třením a schopností rychlého dosažení provozní teploty. V porovnání  s jejich  příslušnými  předchůdci  byla  spotřeba  paliva  snížena  až  o  22 procent.

Motor 1.6 TDI dosahuje nejvyššího výkonu 77 kW (105 k) a točivého momentu 250 N.m. Ve  verzi  Ecomotive  se  systémem  start/stop  a  rekuperací  kinetické  energie  spotřebuje v kombinovaném režimu EU pouhých 3,8 litru nafty na 100 km, což odpovídá emisím CO2 ve výši  99  gramů  na  km.  Rozsáhle přepracovaný motor  2.0  TDI  spotřebuje  ve  verzi Ecomotive v průměru jen 4,0 litru nafty na 100 km, přestože s výkonem 110 kW (150 k) a točivým momentem 320 N.m poskytuje Leonu značnou dynamiku.

SEAT  bude  nabídku  motorů  po  prosincovém  uvedení  na  český  trh  rychle  rozšiřovat. Začátkem roku 2013 se začnou prodávat modely Leon s motory 1.2 TSI ve dvou verzích o výkonu 63 kW (86 k) a 77 kW (105 k) a 1.4 TSI s 90 kW (122 k). Řadu zážehových motorů završí  jednotka 1.8 TSI o výkonu 132 kW  (180 k), která kombinuje vstřikování benzinu přímo do  válců  s nepřímým vstřikováním do  sacího  potrubí.  Paleta  vznětových motorů bude  doplněna  jednotkou  1.6  TDI  o  výkonu  66  kW  (90  k)  a  novým  vrcholným turbodieselem 2.0 TDI se 135 kW (184 k), který poskytuje maximální točivý moment 380 N.m.

V závislosti na  motoru  budou  na  výběr  pětistupňové  a  šestistupňové  mechanické převodovky nebo osvědčené šestistupňové a sedmistupňové dvouspojkové převodovky DSG.

Podvozek – dynamika s komfortem

Podvozek nového modelu SEAT Leon přesvědčí svým sportovním a agilním charakterem. Přední náprava uložená  v pomocném  rámu  je  typu  McPherson,  zatímco  zadní  kola nového  modelu  SEAT  Leon  poháněného  motory  o  výkonu  až  110  kW  (150  k)  jsou zavěšena  na  podélných  ramenech  spojených  torzně  poddajnou  příčkou.  Výkonnější varianty používají víceprvkovou konstrukci, která odděleně zachycuje podélné a příčné síly.

Nový systém  SEAT  Drive  Profile  pro  Leon  FR  umožňuje  řidiči  měnit  charakteristiku posilovače řízení,  ovládání  škrticí  klapky  a  zvuk  motoru  (pouze  verze  FR)  ve  třech režimech  eco,  comfort a sport.  K dispozici je také individuální  nastavení,  které  si  řidič může nakonfigurovat podle svých preferencí. Dle nastavení jízdního režimu se v novém Leonu mění také  barva  dekoračního  LED  osvětlení  interiéru.  To je v režimech  eco  a comfort bílé, v režimu sport pak červené.

Nový SEAT Leon: snoubení designu s technikou

Informační a zábavní systémy – moderní a flexibilní

SEAT nabízí pro  nový  Leon  kompletní  škálu  nejmodernějších  řešení  z oblasti informačních a zábavních systémů. Základ je tvořen ovládacím systémem Easy Connect, který  ovládá  zábavní  a  komunikační  funkce  SEAT  Sound  Systému společně s rozmanitými  funkcemi  vozidla  prostřednictvím  dotykového  displeje  na  přístrojové desce.

Základní  úrovní  ve  výbavové  linii  Reference  je  Media  System  Touch  obsahující rádio s přehrávačem  CD,  čtečkou  paměťových  karet,  čtyřmi  reproduktory  a  5“  displejem. Výbavové linie Style a FR jsou vybaveny systémem Media System Colour s barevnější a kvalitnější grafikou.  Dalším vylepšením je  šest  reproduktorů,  resp.  osm  reproduktorů v modelu FR. K systému lze připojit vnější zařízení prostřednictvím Bluetooth, USB nebo vstupu AUX-In. Jeho 5“ barevný dotykový displej ovládá také funkce vozidla.

Systém Media  System  Plus  má  dotykový  displej  s úhlopříčkou  5,8“  a  3D  grafikou  ve vysokém  rozlišení,  konektor  pro  připojení  iPodu  a  na  přání  se  dodává  tuner  DAB  a hlasové  ovládání.  Systém je vybaven osmi reproduktory.  Vrcholné řešení zahrnuje navigační systém,  jehož  informace  zobrazuje  také barevný displej mezi  rychloměrem a otáčkoměrem  a  který může  být  ovládán  hlasem.  SEAT  Sound  System  nabízí čistou  a výraznou reprodukci zvuku díky deseti reproduktorům a subwooferu.

Asistenční systémy – průkopnické

Nový Leon stanovuje  nová  měřítka  také  v oblasti  nabízených  asistenčních  systémů. Sledování únavy  řidiče  rozpozná  situace,  kdy  řidič  ztrácí  koncentraci,  a  navrhne  mu udělat si přestávku k odpočinku. Pokrokový kamerový systém uložený v oblasti vnitřního zpětného zrcátka slouží asistentu dálkových světlometů, který automaticky přepíná mezi dálkovými  a  potkávacími  světlomety,  a  také  asistentu  pro  jízdu  v jízdním  pruhu,  který provádí  mírné  zásahy  do  řízení  s elektromechanickým  posilovačem,  aby  vůz  nepřejel podélné značení vymezující jeho jízdní pruh. „Se  zcela  novým  Leonem  jsme  navrhli  a  vyvinuli  vůz,  který  dokonale  vystihuje význam sloganu Enjoyneering. Tento přesvědčivý mix designu, techniky, atletického výkonu a prémiové kvality bezesporu přiláká stávající zákazníky a zároveň přivede ke  značce  SEAT  novou  generaci motoristů,“  říká  James Muir,  prezident  společnosti SEAT S.A..

Nové logo SEAT

Dalším zcela novým prvkem na Leonu je logo na jeho masce chladiče, zádi a volantu. Leon bude prvním vozem, který ponese modernizované logo SEAT. Nové logo  značky  SEAT  reprezentuje  svým  čistějším  a  ryzejším  designem  preciznost  a eleganci  designérského  stylu  španělské  automobilky  a  zároveň  odráží  také  vedoucí postavení společnosti SEAT  v oblasti  techniky  a  kvality. Uvádění  nového  loga SEAT  na všech vizuálních materiálech a zastoupeních společnosti SEAT bude zahájeno v září na Pařížském autosalonu.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nový SEAT Leon: snoubení designu s technikou


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.