Přeposlat Mazda a Fiat ohlašují spolupráci - vznikne nová MX-5 a roadster pod značkou Alfa Romeo

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Mazda a Fiat ohlašují spolupráci - vznikne nová MX-5 a roadster pod značkou Alfa Romeo

25.05.2012 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Před malou chvílí se ve světě automobilů událo zajímavé sloučení, které k sobě přivede automobilku Mazda a koncern Fiat. Tyto dvě firmy se dohodly, že budou spolupracovat na sportovním roadsteru s pohonem zadních kol.

Mazda a Fiat ohlašují spolupráci - vznikne nová MX-5 a roadster pod značkou Alfa Romeo

Znamená to, že příští MX-5 ponese znak Fiatu? Ne tak docela, Mazda a Fiat se dohodly, že budou spolupracovat na vývoji platformy pro novou generaci MX-5, nicméně z koncernu Fiat tuto platformu využije nový roadster pod značkou Alfa Romeo. Když se nad tím zamyslíme, tak je to krok více než logický. Mazda MX-5 je jeden z nejlepších roadsterů a v dnešní době je to prakticky legenda, která zatím nenašla ve své kategorii přemožitele. Alfa Romeo má s otevřenými vozy také hodně zkušeností a jejich Spider v minulosti potěšil nejednoho automobilového nadšence, ale v současnosti nic takového nenabízí. Hlavní znaky obou vozů budou lehká konstrukce, pohon zadních kol, výkonné a úsporné motory a výrobci se chtějí zaměřit hlavně na skvělou ovladatelnost a s tím spojenými zážitky za volantem. Právě nízká hmotnost je ten pravý klíč k zábavnému a skvěle ovladatelnému vozu, protože ať už dáte pod kapotu koní kolik chcete, vysokou hmotnost a neohrabanost tím prostě nezamaskujete.

Mazda a Fiat ohlašují spolupráci - vznikne nová MX-5 a roadster pod značkou Alfa Romeo

S tím má hodně zkušeností právě Alfa Romeo, protože její sportovní vozy posledních let byly všechno možné, jen ne lehké. Vzpomeňme například na uhrančivou Breru, která patří mezi nejkrásnější vozy vůbec, ale vysoká hmotnost a nepříliš sportovní chování na silnici ji dokonale zabily. Spolupráce dvou automobilek za účelem vývoje jednoho vozu není nic výjimečného a v poslední době se tato kooperace udála v Japonsku, a to u automobilek Toyota a Subaru. Jejich společnou rukou vznikla povedená dvojice vozů Toyota GT86 a Subaru BRZ, což jsou prakticky stejná dvojčata, která mají stejný technický základ, sdílejí motor, podobný design a dokonce také interiér. Fiat a Mazda na to ale půjdou trochu jinak. Nechtějí vytvořit stejné vozy, ale pouze platformu, na které si postaví svůj lehký roadster jak Mazda, tak Alfa Romeo. Design by měl být jiný, stejně tak jako motory a rozdílné budou pravděpodobně také převodovky. Stejná tak zůstane pouze lehká konstrukce, pohon zadních kol a místo výroby, která bude probíhat v japonské Hirošimě, kde sídlí továrna Mazdy.

Mazda a Fiat ohlašují spolupráci - vznikne nová MX-5 a roadster pod značkou Alfa Romeo

Alfa Romeo by se ráda stala silnou globální značkou a toto spojení by jí mohlo výrazně pomoct. Bohužel, drtivou většinu dalších informací drží obě automobilky pod pokličkou a ještě nebyla ani podepsaná smlouva. Podpis smlouvy o spolupráci by měl proběhnout někdy v druhé polovině tohoto roku a první výsledky v podobě nové MX-5 by se na trh mohly dostat již na přelomu let 2013 a 2014. Roadsteru nesoucí značku Alfa Romeo se dočkáme pravděpodobně o rok později. Jedna z hlavních předností této spolupráce bude také snížení nákladů na vývoj, takže nové, lehkonohé roadstery by mohly přijet s atraktivní cenovkou. Nám se tato kooperace opravdu velmi zamlouvá a nic špatného z ní pravděpodobně vzniknout nemůže. Představa, že Alfa podědí něco z technické dokonalosti Mazdy a ta zase něco z italského umění udělat auto, které chytne za srdce, je vskutku lákavá.

Mazda a Fiat ohlašují spolupráci - vznikne nová MX-5 a roadster pod značkou Alfa RomeoMazda a Fiat ohlašují spolupráci - vznikne nová MX-5 a roadster pod značkou Alfa Romeo

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Mazda a Fiat ohlašují spolupráci - vznikne nová MX-5 a roadster pod značkou Alfa Romeo


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.