Přeposlat Je nafta drahá? Zkuste rostlinný olej!

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Je nafta drahá? Zkuste rostlinný olej!

20.04.2011 | František Sladký | Ostatní články, Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

Cena pohoných hmot se díky obrovským daním v České republice dostává k bezkonkurenčním maximům a pocítí to jak majitelé automobilů s benzínovými motory, tak příznivci dieselů. Zatímco prvně jmenovaní mohou přemýšlet o přechodu na LPG, pro ty druhé je zde zajímavá alternativa v podobě pohonu na rostlinný olej.

 

Nějak se nám to všechno zamotává. Když přišla celosvětová ekonomická krize, všichni jsme doufali v brzký konec. První třetina roku 2011 je za námi a to jarní probuzení není asi úplně přesně to co bychom chtěli. Dluhy splácíme tvořením dalších dluhů, snažíme se pochopit zdražování elektřiny kvůli fotovoltaice, "těšíme se" na nový důchodový systém a k všeobecně chmurné náladě se přidala i slušná krize politická. Občas se člověk musí zeptat sám sebe co tahle země vlastně komu udělala že musíme tak trpět...

 

Je nafta drahá? Zkuste rostlinný olej!

 

Že velké problémy pomocí voleb nevyřešíme, nám dostatečně předvedli Zelení ve volbách minulých, Věci Veřejné nyní a  koneckonců i Unie Svobody kdysi před nimi. Cena pohoných hmot se díky obrovským daním v České republice dostává k bezkonkurenčním maximům a to že my, Češi a Moravané jezdíme tankovat benzín a naftu do Rakouska (!!!!) je jen hodně smutná tečka za působením jedné z řady neschopných vlád. Není spíše načase zamyslet se sami nad sebou a také si udělat svoje místo na slunci? Jak nám radí jeden vychytralý slogan z televizní reklamy – "nešetřete nápady, šetřete náklady". Jezdit k pumpě radostně odevzdat víc než polovinu ceny nafty státu ve formě spotřební daně a daně z přidané hodnoty je dnes celkem slušný adrenalinový sport. Vozy na benzin mají alternativu – LPG. My, jezdící na naftu, máme také šanci – pohon na rostlinný olej.

 

Je nafta drahá? Zkuste rostlinný olej!

 

"Hrůza!", lamentují někteří, "Auto se musí rozpadnout!" Ale vůbec ne, před pár lety obdobní chytráci stejně plamenými slovy odsuzovali LPG (propan-butan) a dnes je již alternativní pohon na LPG montován přímo v automobilkách. Někdo ho využívá a někdo si jezdí pro benzin (aktuálně za 36,- Kč / litr). Toť vše. Systémy pohonu na LPG jsou dnes dořešeny na úroveň sekvenčního vstřikování a LPG nádrž je bezpečnější než bezninová. S rostlinným olejem je to podobné. Stejně jako by Vás nenapadlo strčit propan-butanovou bombu do nádrže auta, není výrazem geniality ani nalití rostlinného oleje do dieselu napřímo. Rostlinný olej Vám NIKDY nezadře čerpadla ani motor, to se stane když natankujete u pumpy naftu pančovanou petrolejem nebo odsířeným LTO. Rostlinný olej nevybuchne a zapálit ho (při případné havárii) je mnohem obtížnější než naftu (díky vyššímu bodu vzplanutí). Koneckonců, na rostlinný olej – chemicky upravený- už tak jako tak jezdíme. Ze zákona se ho v rafineriích přidává do nafty 5%. Je to trend v celé EU a chystá se navýšení na 10 %. Naskýtá se tedy celkem logická otázka, v čem je vlastně problém, znemožňující nalít do auta použitý rostlinný olej třeba z "friťáku"?

 

Je nafta drahá? Zkuste rostlinný olej!

 

Skoro nikde. Jediný problém rostlinného oleje je v jeho viskozitě, tedy tekutosti. Zatímco nafta má při 0 °C viskozitu 7 mm2.s-1 (min.), rostlinný olej má 200 mm2.s-1 (min.), takže je nečerpatelný a nepoužitelný. Viskozita se ale mění s teplotou a při 100 °C má nafta viskozitu 1 mm2.s-1 (min.) a olej 8 mm2.s-1 (min.). No, a je to venku - pokud ohřejete olej, je to jako byste jeli na naftu v listopadu. Pohon na rostlinný olej má samozřejmě i svá další specifika, která jsou ale bohatě vyvážena cenou. Ale pokud se vám 35,- Kč za litr nafty líbí, není co řešit.

 

Je nafta drahá? Zkuste rostlinný olej!

 

Upravit naftový motor pro bezproblémový provoz na rostlinný olej je záležitost jednoduchá - pokud svedete „opravu“ auta na úrovni třeba výměny motorového oleje, tak to máte v kapse. Je jaro a čeká nás léto, takže se nemusíme trápit s ohřevem v nádrži. Až to budete mít za sebou, budete jen vztekle počítat, kolik jste doposud utratili za naftu na čerpacích stanicích. Při této úpravě svépomocí se vejdete do tří tisíc Kč za běžně dostupné autodíly.

 

Je nafta drahá? Zkuste rostlinný olej!

 

Způsoby úprav naftových motorů pro provoz (nejen) na rostlinný olej popisuje kniha „Alternativní pohon naftových motorů“ . Stejně tak se v ní dozvíte mnoho zajímavostí, proč to vlastně jde a co všechno ještě lze, při dodržení jistých pravidel, do dieselu nalít. Čím se pančuje nafta, co vlastně si také můžete za ty neuvěřitelné peníze u čerpacích stanic koupit (víte, že naftu lze do určité míry úspěšně nastavit vodou?) a jak se tomu bránit. K dispozici jsou i schémata úprav spolu s přesnými popisy úprav krok za krokem a fotografiemi, stejně jako zkušenosti, rady a doporučení z praktického provozu či informace o tom, kde a jak sehnat rostlinný olej – nový či použitý, dokonce i s přesným popisem telefoního hovoru pro nákup oleje z fritézy v restauracích ( po 6 Kč za litr).

 

Knížka je k dostání v eshopu www.prestavbanafta.cz, přeji Vám příjemné čtení, mnoho šťastných kilometrů a ušetřených peněz.

 

Neodpustím si ještě dodatek v souvislosti s chystanou penzijní reformou, o které zase moudře diskutují v televizi, když píšu tento článek. Jestli ono také nebude chytřejší než všechny ty pilíře prostě investovat do polí. Ty by nikdo vytunelovat neměl, což se o soukromých penzijních fondech říci nedá. A i kdyby si soukromý zemědělec vzal za svoji péči polovinu úrody, druhá půlka bude každý rok Vaše. Malé lisy na semeno řepky olejné jsou běžně v prodeji. Že by šlo jezdit do konce života zadarmo? I o tom ta knížka je...

 

František Sladký, autor

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Je nafta drahá? Zkuste rostlinný olej!


počet příspěvků: 1

zdenka hájková

02.02.2014 v 22:33

ráda bych si knihu alternativní pohon naftových motorů koupila,ale odkázané stránky nejdou zobrazit,poraďte mi,kde knihu sehnat,Děkuji

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.