Přeposlat Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

10.01.2011 | Dalibor Žák | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pohon všech kol a dieselový motor je pro Yetiho logickou volbou. A s automatem by mohl dávat ještě více smyslu.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

"Má to aspoň automat?" zněla otázka kolegů, když jsme přivezli do redakce další auto, které nemá v popisu práce zajíždění okruhových rekordů. Můžete si myslet, že jsme zlenivěli, ale když trávíte více než hodinu denně pojížděním po Praze, přestane vás práce se spojkovým pedálem brzy bavit...

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Pokud jste toužili po SUV Škoda Yeti s dieselovým motorem, pohonem všech kol a automatickou převodovkou, měli jste do poloviny letošního roku smůlu. Škoda ale rozšířila nabídku o nové pohonné jednotky (mimo jiné o benzínový motor 1.4 TSI o výkonu 122 koní) a přihodila právě i šestistupňový dvouspojkový automat DSG k verzi 2.0 TDI 4x4. Automatickou převodovku ale jinak dostanete jen k benzínovému motoru 1.2 TSI, který pohání pouze přední kola.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Naftový motor 2.0 TDI se vstřikováním common-rail žádnou velkou novinkou není a dvouspojková automatická převodovka DSG také ne. Ani pohon všech kol obstarávaný mezinápravovou spojkou Haldex čtvrté generace není nic revolučního. Spojte však toto všechno dohromady a máte pro škodovku úplně nové auto. Vedle modelu Yeti tuto možnost dostaly i modely Octavia a Superb.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

SUV Škoda Yeti asi nějak zvlášť představovat nemusíme, protože krom nového druhu pohonu se na exteriéru nebo pod kapotou nic zásadního nemění. Pořád je to tedy na poměry škodovky odvážné auto. Sice už se v českém provozu zabydluje, ale stále je dost výrazný a lidé si ho všímají mnohem více než běžných a nenápadných octavií, fabií a superbů. Jestli toužíte po nenápadnosti, není tedy prozatím Škoda Yeti zrovna dobrou volbou. Ale tak už to v kategorii SUV bývá, tato auta jsou více na očích.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Jízda

Rozhodování mezi automatem a manuálem je hodně záležitostí osobních preferencí. Trochu se ale podivuji nad přístupem lidí, kteří vykřikují, že by automat nikdy nechtěli, protože by se za volantem nudili a v autě by prý i usnuli. Každý si samozřejmě musí rozhodnout sám, co mu vyhovuje a co chce, ale dovolím si tvrdit, že Škoda Yeti není od toho, aby se v ní člověk namáhal. Od takového auta tedy očekávám, že bude co nejvíce úkonů spojených s dopředným pohybem provádět samo – včetně řazení.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Automatická převodovka dokáže obyčejné auto radikálně proměnit - obecně k lepšímu. Pamatuji si, a teď mi promiňte, že sem tahám úplně jiné auto, že například Peugeot 5008 mi právě s automatem přišel mnohem snesitelnější a vlastně velmi dobrý. A to samé se dá říci třeba o Passatu CC a dalších. Zkrátka, v takovém autě řadit nechci, protože větším potěšením za volantem těchto aut je to, že po vás nic nechtějí. Proto mi třeba řazení v Toyotě RAV4 D-4D nebo Volvu S60 D3 přišlo vysloveně obtěžující.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Škoda Yeti není výjimkou. Když jsme testovali čtyřkolku s dieselem, pořád jsem si říkal, jak by to s automatem bylo takové úplnější a použitelnější auto. Ne snad, že by řazení manuální šestistupňové převodovky bylo nepřesné nebo obtížné. Jenže práce se spojkou je činnost, kterou s postupujícím věkem a najetými kilometry raději přenechávám elektronice a počítačům. Dobře, existují výjimky, ale Renault Clio RS nebo BMW M3 jsou auta, která po manuální převodovce přímo volají. Taková auta vyžadují, abyste se v nich zapotili, abyste si zasloužili každý centimetr asfaltu. Škoda Yeti ale přece nic takového v popisu práce nemá. Je to svým způsobem sluha, který se má zapotit za vás.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Přitom ani s automatickým řazením nepřijdete o potěšení z jízdy, které Yeti nabízí. Převodovka totiž funguje rychle, přesně a celkem intuitivně. Sice by jí slušela tlačítka na volantu, která by vás ještě více zapojila do děje, ale to přenechme Fabii RS či Octavii RS. I tak si můžete páku přesunout do manuálního režimu a krátkými impulsy dávat převodovce pokyn, co má dělat. Kdo je na DSG koncernu Volkswagen zvyklý, ví, že se řadí neintuitivně od sebe "nahoru" a k sobě "dolů". Je to ale trochu proti přirozenosti. Závodní auta používají zpravidla obrácený mechanismus, protože při zpomalování a odřazování vás síla tlačí dopředu a proto je jednodušší udělat pohyb rukou stejným směrem než proti. A to samé platí pro akceleraci a řazení nahoru. Přirozenější je zatáhnout k sobě.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

I když jako celek fungune motor 2.0 TDI s převodovkou DSG dobře, nemohu se ubránit takovému zvláštnímu pocitu, že se Škoda snaží málo motory a převodovky doladit. Nedávno jsem jezdil s VW Touran rovněž s dieselem a automatem DSG a přišlo mi, že Volkswagen řadil přirozeněji – jako by poslouchal myšlenky. Převodovka v Yetim občas zaváhá s podřazováním po prudkém přidání plynu a jindy to zas s horlivostí přehání a nechá motor zbytečně vytáčet. Ve Volkswagenu se mi nestalo, abych v duchu křičel na převodovku "tak už zařaď!". Ve Škodě Yeti je ale takové zbožné přání na denním pořádku. Aby to ale neznělo špatně – v porovnání s konkurencí mimo koncern VW má Yeti snad nejlepší automat, jaký dnes na trhu můžete dostat.

Měření

Škodu Yeti 2.0 TDI jsme vzali i do Mostu na polygon. A vzhledem k počasí jsme byli docela rádi, že má pohon všech kol. Opět tu na nás totiž čekala vrstva ledu pokrytá sněhem. Naměřené hodnoty proto berte s rezervou. Na ledu a sněhu jsme naměřili zrychlení z 0 na 100 km/h za 11,59 sekundy. Škoda slibuje 10,2, ale prakticky až do nějakých 50 km/h se Yeti potýkal s prokluzováním kol – na takovém podkladu klouže i čtyřkolka.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Brzdná dráha opět působí spíše komicky – ze 100 km/h jsme zastavili po 7,39 sekundy na 101,35 metru. I na mokru obvykle auta zastaví na méně než 45 metrech... Do pružného zrychlení z 50 na 80 km/h na trojku se nepříznivé podmínky už tolik nepromítnou a Yeti tuto disciplínu zvládl za 3,96 sekundy. Čas na kolo by možná byl i lepší než 54,96 sekundy, ale nevypínatelné ESP neustále krade autu rychlost a nedovolí ani malé a snadno kontrolovatelné sklouznutí. Zas tak přísná by Škodovka být nemusela a aspoň u svého off-roadu by mohla plně vypínatelné ESP nabídnout.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG na silnici funguje přímo skvěle. Nemáte pocit, že řídíte SUV – Yeti se chová jako obyčejné auto. Nenaklání se, při brzdění se mu nepotápí předek a je velmi obratný. Řízení je příjemně tuhé a rychlé, i když velkou odezvu neposkytuje. Při delší cestě ale narazíte na pár méně příjemných záležitostí. Auto je poměrně tuhé a tvrdé a také dovnitř proniká více hluku od větru, kol a motoru. Převodovka by klidně snesla delší převod pátého a šestého stupně, což by pomohlo v dálničních rychlostech akustickou pohodu uvnitř vozu zvýšit. Motor má síly dost, i když o třicet koní výkonnější provedení by poměrně těžkému Yetimu slušelo. To se ale s automatem nedělá.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Ceny

Testovaný Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG byl možná až zbytečně "převybaven". K základní ceně 708 800 korun, která ještě vzhledem ke schopnostem a kvalitám auta nepůsobí tak nepatřičně, proto připočítávejte další desetitisíce za zbytečnosti. Potřebuje někdo panoramatické střešní okno za 30 000 korun? Kožené sedačky za 47 000 korun? Navigaci za 48 000 korun? Parkovacího "autopilota" za 20 000 korun? Tato konkrétní škodovka tak stojí skoro 950 000 korun, což je opravdu hodně. Přitom většina těchto věcí auto lepším neudělá. Spotřeba testovaného vozu se pohybovala od 7 do 7,5 litru na 100 km, ale pokud budete na dálnicích pravidelně udržovat tempo kolem tachometrových 140 km/h, vzroste přes 8 litrů.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Verdikt

Škoda Yeti nezapře, že je to skutečně osobité auto, ať už máte pod kapotou cokoli. Nyní se ale ve verzi 2.0 TDI 4x4 DSG stalo skutečně plnohodnotným SUV. Pohon všech kol spojený s dieselem a automatem je dnes na trhu prakticky nutnost, a tak doufejme, že Škoda rozříří nabídku o další verze s pohonem 4x4 a s automatem, protože Yeti je s ním pak ještě příjemnější a smysluplnější.

 

Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG

 

Klady: Povedená kombinace motoru a převodovky, schopnosti na silnici

Zápory: Nevypínatelné ESP, hluk v interiéru, přehnaná cena​

Technické údaje

Rozměry

Délka: 4223 mm
Šířka: 1793 mm
Výška: 1691 mm
Rozvor: 2578 mm

Váha

Provozní hmotnost: 1555 kg
Celková hmotnost: 2100 kg
Hmotnost nebržděného přívěsu: 700 kg
Hmotnost bržděného přívěsu: 2000 kg

Motor

Typ: řadový čtyřválec
Palivo: motorová nafta
Plnění: přeplňování turbodmychadlem
Uložení: vpředu napříč
Zdvihový objem: 1968 cm3
Ventilový rozvod: DOHC
Převodovka: šestistupňová dvouspojková DSG
Vrtání x zdvih: 81,0 x 95,5
Kompresní poměr: 16,0 : 1
Pohon kol: všechna čtyři
Výkon: 103 kW (140 koní) v 4200 ot/min
Točivý moment: 320 Nm od 1750 do 2500 ot/min
Výkon / hmotnost: 90 k/t

Rychlost a spotřeba

Zrychlení z 0 na 100 km / h: 10,2 s
Nejvyšší rychlost: 187 km/h
Spotřeba (litrů / 100 km): 7,6 / 5,8 / 6,5
Objem nádrže: 60 l

Hodnoty naměřené při testu

Podmínky při testu: led a sníh, 0°C
Zrychlení z 0-100 km/h: 11,59 s
Zrychlení z 50 na 80 km/h na x.stupeň: 3,96 s na 3.stupeň
Brždění z 100 na 0 km/h: za 7,39 s
Brzdná dráha z 100-0 km/h (m) 101,35
Spotřeba v testu: 8,9 l/100km
Čas na kolo: 54,96 s

Ostatní údaje

Zavazadlový prostor: 405 - 1760 1itrů
Cena v základní verzi: 362 800 Kč
Základní cena testovací verze: 708 800 Kč

 

 

Autor: Dalibor Žák / Autoweb.cz

 

Související články na Autoweb.cz:

Škoda Yeti 1.8 TSI 4x4 vs. Peugeot 3008 1.6 THP

Škoda Yeti 2.0 TDI CR - první test

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Škoda Yeti 2.0 TDI 4x4 DSG


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.