Přeposlat Zvyšují příliš bezpečné silnice a auta riziko nehody?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Zvyšují příliš bezpečné silnice a auta riziko nehody?

07.01.2011 | Redakce Katalog Automobilů.cz | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Nový výzkum ukázal, že široké, bezpečné silnice a superbezpečná moderní auta vyvolávají v řidičích pocit nezranitelnosti.

 

Výzkum univerzity v Newcastlu ukázal, že řidiči jedoucí po širokých, dobře značených a bezpečných silnicích jsou potenciálně nebezpečnější než lidé používající k jízdě úzké nepřehledné silnice. Zní to možná divně, ale něco na tom bude. Podle průzkumu vyšlo najevo, že řidiči na dobře značených širokých silnicích se svodidly a obrubníky mnohem více riskují, neboť se cítí ve svých moderních autech bezpečněji.

 

Zvyšují příliš bezpečné silnice a auta riziko nehody?

 

Proč? Ukázalo se totiž, že se za volantem nudí a potřebují se na rovných silnicích bez zatáček "zaměstnat". Proto jedou rychleji a provádějí nebezpečné předjížděcí manévry, které mohou při srážce skončit fatálně. Vedoucí výzkumu Joan Harvey tvrdí, že paradoxně nebezpečnější silnice nutí řidiče více se soustředit, jezdit pomaleji a méně riskovat. To by prý měli vzít projektanti nových silnic v potaz. Hlavně ve městech by prý mohl jiný design silnic bez obrubníků a značení zvýšit koncentraci řidičů a tím snížit riziko nehody.

 

Zvyšují příliš bezpečné silnice a auta riziko nehody?

 

Studie se zúčastnilo 1563 aktivních řidičů. Ti dostávali různé otázky a ukázalo se, že hned 31 % z nich se rychle začne nudit, více riskují a nechají se snadno vyprovokovat k agresivitě. Ačkoli se zde podle očekávání usadila velká část mladých řidičů, překvapivě sem spadlo i nejvíce žen z celého výzkumu.

 

Zvyšují příliš bezpečné silnice a auta riziko nehody?

 

Největší skupinu (35 % respondentů) tvoří tzv. "nadšenci". Ti se více soustředí na řízení, které je baví a pracují na sobě – chtějí umět dobře řídit. Podle výzkumu jsou přesně takoví řidiči nejmenší hrozbou. V další skupině, do které spadlo 21 % dotazovaných, se řidiči přiznali, že jezdí pomalu a že je řízení nebaví. Sice je u nich nejmenší pravděpodobnost, že dostanou pokutu za rychlost, ale také ztrácí pozornost a zvyšuje se tak jejich riziko nehody. A neumí řídit. Takovým "řidičům" by se možná hodila auta s designem, jaký vidíte na fotografii níže.

 

Zvyšují příliš bezpečné silnice a auta riziko nehody?

 

Nejmenší skupinu tvoří 13 % řidičů, kteří se označují jako "pomalí a bezpeční". Soustředí se na řízení, ale jezdí velmi pomalu – zejména ve městech. Zajímavé je, že právě tito řidiči nejvíce vadí první skupině, neboť je omezují a překážejí jim.

 

Zvyšují příliš bezpečné silnice a auta riziko nehody?

 

Výzkum ukázal, že se velká část řidičů (vlastně všichni krom několika málo ze skupiny "nadšenců") spoléhá hodně na bezpečnostní výbavu auta – ať už pasivní nebo aktivní. Také se cítí bezpečněji na širokých silnicích, kde ale právě snadno ztratí koncentraci.​ Důvěřují totiž více autu a povrchu než sami sobě.

 

Zdroj: Autoweb.cz

 

Související články na Autoweb.cz:

Nejste tak dobrý řidič, jak si myslíte!

Jak být lepším řidičem – kapitola 5: Předvídání a odhad

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Zvyšují příliš bezpečné silnice a auta riziko nehody?


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.