Přeposlat Peníze, nebo auto?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Peníze, nebo auto?

27.08.2010 | Redakce Katalog Automobilů.cz | Ostatní články | Komentářů: 1 |

Policie opět straší s vybíráním kaucí, aby přiměla řidiče platit pokuty. Jak to tedy je a bude?

 

Není to tak dávno, co se v médiích policisté znovu holedbali, jak vyžadují od řidičů kauce, pokud se přestupek neprojedná na místě. Problematika kaucí byla rozebírána před určitou dobou, pojďme se na ni podívat pro jistotu ještě jednou, aby řidiči věděli, co policie smí a kdy.

Ustanovení §125a odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb. stanoví:

"Policista je oprávněn vybrat od řidiče motorového vozidla podezřelého ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, u kterého je důvodné podezření, že se bude vyhýbat přestupkovému řízení, kauci od 5 000 Kč do 50 000 Kč, nejvýše však do výše hrozící peněžní sankce za spáchaný přestupek."

 

Peníze, nebo auto?

 

Podstatné v daném případě je, že musí mít "důvodné podezření, že se bude řízení vyhýbat". Navíc toto odůvodnění je policista povinen uvést do potvrzení o vybrání kauce. V článku, který se před časem objevil na Idnes.cz, se na dotaz, jak takové důvody specifikují, policejní mluvčí vymlouvala, že "záleží na okolnostech daného případu, které policista vyhodnotí". Opravdu velmi rád bych se seznámil s odůvodněním těch policistů, ze kterých skutečností dovozují, že se řidič bude vyhýbat správnímu řízení. Můj odhad je ten, že to berou stylem "hrozí Vám pokuta nebo odebrání ŘP, tak to se budete určitě vyhýbat, takže zaplatíte kauci". To je samozřejmě naprosto špatně a policie si koleduje o nějakou žalobu na náhradu škody.

 

Peníze, nebo auto?

 

Zákon totiž jasně říká, že musí být důvodné podezření. Důvodné podezření samozřejmě musí plynout z povahy jednání a osoby pachatele, nikoli z toho, že mu hrozí sankce bez ohledu na to, jak je vysoká. A upřímně si nedovedu přestavit, jak to policista na místě chce odůvodnit, když se bude jednat o občana ČR. Dobře, u cizince se lze domnívat, že bude obtížné doručování atd., tam se to obhájit dá, ale jak to bude odůvodňovat policista u občana ČR, to mi není jasné. Pokud totiž řidič neřekne něco ve stylu, že tam nepřijde, že to bude zdržovat (ale proč by to říkal), tak ten policista nemá nejmenší šanci kauci zdůvodnit. A on jí odůvodnit musí, protože ten důvod musí uvést do potvrzení o vybrání kauce.

 

Peníze, nebo auto?

 

Ale, víme, jak to v ČR funguje. Asi podobně jako s plošnými testy na alkohol (což je, jak bylo v jednom předcházejících článků řečeno, rovněž v rozporu se zákonem). Prostě někoho na policii napadlo, že hrozba zadržení auta je velmi dobrá motivace pro to, aby někdo na místě platil pokutu. Musíme si uvědomit, že policisté nemají rádi, když s nimi někdo nesouhlasí a odmítá na místě zaplatit pokutu. Hrozba odtažením auta pak musí fungovat skvěle, protože to raději všichni zaplatí pokutu a nemají řeči. Prostě taková typická česká policejní práce, kdy ohneme zákon, abychom si usnadnili práci a nikdo nám moc neodmlouval (kdo a kde si řidič myslí, že je, že by měl mít tu drzost se hájit, že?). Co na tom, že to pohřbívá důvěru v profesionální výkon práce policie? Co na tom, že se pak někdo bude domáhat náhrady škody za nesprávný úřední postup např. v podobě nákladů na zapůjčení náhradního vozidla? Z cizího krev přece neteče. Daňoví poplatníci to rádi zaplatí.

 

Peníze, nebo auto?

 

Pokud se s podobným požadavkem setkáte, trvejte na tom, aby policista své důvodné podezření pečlivě vyargumentoval. Neváhejte jej upozornit na dikci zákona a na to, že tato důvodnost nemůže plynout z toho, jaká sankce za přestupek hrozí. Samozřejmě neopomeňte zdůraznit, že se řízení vyhýbat nebudete a tuto skutečnost určitě uveďte do protokolu, na jehož sepsání máte na místě nárok. Pokud by policista trval na svém, můžete policistu informovat o tom, že budete uplatňovat v případě nedostatečného zdůvodnění náhradu škody za nesprávný úřední postup. Takový den zapůjčení auta jako náhrada škody se může, než se přestupek projedná, slušně prodražit, a to i dotyčnému policistovi, který za takovou škodu odpovídá. Sice jen do čtyřapůlnásobku jeho výdělku a zbytek škody uhradíme my jako daňoví poplatníci, ale i ten čtyřapůlnásobek by mohl policistu bolet.

 

Peníze, nebo auto?

 

Je proto vhodné si s sebou vzít citaci příslušného ustanovení a s policistou rozhodně polemizovat. Samozřejmě podmínkou je tvrzení o tom, že se řízení vyhýbat nebudete, že Vám není problém doručovat, že se v místě doručování pravidelně zdržujete a že jste připraven/a na první předvolání k ústnímu jednání se dostavit a hájit se. V takovém případě pak policista nemá nejmenší šanci odůvodnit, že se budete řízení vyhýbat a nemá proč v souladu se zákonem uložit kauci.

JUDr. Tomáš Beran

 

Zdroj: Autoweb.cz

 

Související články na Autoweb.cz:

Koupě vozidla v bazaru - komisní prodej

Osoba blízká opět kandidátem na zrušení?

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Peníze, nebo auto?


počet příspěvků: 1

autopujcovna brno

21.12.2010 v 05:34

To vám pomůže hodně cestujících a také řízení

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.